Zalew Zegrzyński – największa atrakcja Mazowsza

Jeśli jesteście z okolic Warszawy, to z pewnością chociaż raz odwiedziliście Jezioro Zegrzyńskie, jeśli nie pochodzicie z Mazowsza to być może słyszeliście raz o tym miejscu. Jest idealną opcją na odpoczynek nad wodą, możecie skorzystać z bogatej oferty sportów wodnych i nie tylko. Udając się tam, z pewnością zaznacie ciszę i spokój. 

Zalew Zegrzyński – historia

Skąd ta nazwa? Pochodzi od nazwy od leżącej na północ jeziora wsi Zegrze. Zbiornik retencyjny na Narwi, powstał w 1963 roku w Kotlinie Warszawskiej. Akwen wodny do dziś wykorzystywany w energetyce, rolnictwie, rekreacji oraz do celów ochrony przeciwpożarowej. Już w latach 70 tych wokół jeziora zaczęły powstawać szkółki żeglarskie, co raz więcej warszawiaków przyjeżdżało na wypoczynek nad wodą.

Zalew Zegrzyński – jak dotrzeć?

Jak dojechać z Warszawy? Istnieją dwie możliwości. W przypadku, gdy wybierzemy się samochodem, to musimy wziąć pod uwagę, że trasa do miejsca może potrwać 2 godziny i 45 minut. Czas może ulec zmianie w zależności od występujących utrudnień na drodze. Podróżując PKP, czy autobusem należy dobrze się zapoznać aktualnym rozkładem jazdy.  

Zlew Zegrzyński – morsowanie

Będąc tam z pewnością spotkacie wielbicieli lodowatych kąpieli. Co roku są organizowane spotkania, do których może każdy dołączyć.  

Nad zalewem Zegrzyńskim można znaleźć wiele miejscówek, które powstały z myślą o miłośnikach sportów wodnych. Jego tereny są chętnie odwiedzane jest przez tutejszych wędkarzy, w wodzie obfitują naprawdę okazałe gatunki ryb, czyli karpie, szczupaki. Pobliżu jeziora znajdują się liczne hotele, a poza baza noclegową jest rozbudowana strefa gastronomiczna.

Czystość wody w zalewie jest regularnie sprawdzana przez legionowski sanepid, zatem na oficjalnej stronie znajdują się aktualne informacje dotyczące kąpielisk.

Źródło: nianio.com.pl, fot. Instagram @kotosia_kotosia, www.instagram.com/p/CU5CnkcM11w/