Jezioro Pławniowice  – najbardziej popularne kąpielisko wśród mieszkańców Śląska i Opolszczyzny

Zaskakujące jest to, że w małej miejscowości Pławniowice może się kryć tak wiele ciekawych miejsc. Jedno z nich przyciąga najwięcej ludzi – Jezioro Pławniowice. Zbiornik znajduje się w województwie Śląskim, a dokładnie w jego zachodniej części. Charakteryzuje się przede wszystkim bardzo czystą wodą.  

Jezioro Pławniowice – historia

Zbiornik powstał na skutek zalania w 1974 roku na dawnym wyrobisku piasków podsadzkowych. Jezioro jest zasilane przez potok Toszecki. Z biegiem lat utracił funkcje przemysłową i dzisiaj jest to miejsce tylko do wypoczynku i rekreacji.

Jezioro Pławniowice – jak dotrzeć?

Zbiornik występuje pomiędzy Pławniowicami i wsią Niewiesze. Dojazd do miejsca nie może sprawić kłopotów, zwłaszcza samochodem,  ponieważ przy samym jeziorze biegnie autostrada A4, a obok niej węzeł „ Łany” prowadzi do DK40, z której można szybko dostać się na samą plażę. Do miejscowości Pławniowic istniej możliwość dotarcia pociągiem. Należy wysiąść na stacji Taciszów lub Rudziniec Gliwicki, jednak wówczas trzeba wziąć pod uwagę, że to będzie kilku dziesięciominutowy spacer. Obok plaży jest duży parking, niestety w sezonie jest pobierana opłata za postój.

Jezioro Pławniowice – morsowanie

Przez lata miejsce, stało się ulubionym terenem miłośników lodowatej kąpieli. Plaże są strzeżone, niedaleko jeziora znajdują się punkty gastronomiczne oraz można skorzystać z noclegów. W sezonie letnim nad zalewem czynne są wypożyczalnie sprzętu wodnego, działają również szkoły żeglarskie. Dokoła jeziora jest ścieżka rowerowa, gdzie można wybrać się z rodzina czy z przyjaciółmi. Zbiornik stanowi punkt wędkarski, łowi się tutaj m.in. sandacze, karpie. Warto dodać, że w zachodniej części jest wydzielona strefa do kąpieli zwierząt.

Źródło: niewiesze.pl, fot. Instagram @kornelneumann, www.instagram.com/p/CVSeHZPjFm8/