Dziki Wodospad – atrakcja na Łomnicy

W Karpaczu można znaleźć wiele ciekawych miejsc. Turyści chętnie odwiedzają Dziki Wodospad. Nazwa nie jest przypadkowa, ponieważ miejsce kojarzy się dzikością. Intryguje wiele ludzi swoją historią i nie tylko.

Dziki Wodospad – historia

Dlaczego Dziki Wodospad na Łomnicy? Łomnica jest dziką rzeką, która wypływa z Wielkiego i Małego Stawu. Charakteryzuje się ogromnym spadkiem wód. W 1897 roku w samym Karpaczu, Brzeziu Karkonoskim i Miłkowie nurt tej rzeki porwał mnóstwo domów, uszkodził wiele dróg. Dlatego w latach 1910 – 1915 roku powstała zapora przeciwrumoszowa. Do dziś tę zaporą nazywamy Dzikim Wodospadem. W 1997 roku podczas kolejnej olbrzymiej powodzi w Karpaczu, stuletnie urządzenie okazało się być dobrym zabezpieczeniem przed niszczycielską siłą rzeki.

Dziki Wodospad – jak dotrzeć?

Wodospad znajduje się nieopodal hotelu „Biały Jar” w Karpaczu oraz dolnej stacji na Kopę. Żeby dojechać do miejsca powinno kierować się na ulicą Olimpijską. Z centrum Karpacza do Dzikiego Wodospadu zajmuje około 5 do 10 minut, w zależności od panujących warunków na drodze.  Najbliższy parking jest 150 metrów od wodospadu, od razy przy ulicy Olimpijskiej. Godzina postoju wynosi 3 zł. Bez obaw, wystarczy, aby zwiedzić wodospad. Bilet można kupić przez parkomat, który znajdziemy na parkingu. Po zaparkowaniu auta, można wyruszyć w drogę. Szlak jest dobrze oznakowany, więc nie tak łatwo się zgubić. Należy kierować się znakami „ Nad na Łomnicę”, bo właśnie zapora jest wzniesiona na rzece Łomnicy. Następnie idąc ulicą Konstytucji 3 Maja, trafiamy na Karkonoską i Pustą. Jest to najszybsza opcja na dotarcie do Dzikiego Wodospadu.

 Dziki Wodospad – morsowanie

Jest to miejsce bardzo znane, lubiane wśród przebywających w Karpaczu turystów. Robi ogromne wrażenie o każdej porze roku, zachwyca przede wszystkim swoją wielkością. Jeśli zastanawiacie się nad morsowaniem w tym miejscu, to świetnie trafiliście. Wałbrzyskie Morsy zagwarantują Wam frajdę. Co roku są organizowane wspólne kąpiele dla zaawanasowanych i początkujących osób. Również w okolicy wodospadu można znaleźć wiele ciekawych atrakcji, które warto odwiedzić. W pobliżu jest Kościół Wang, Miasteczko Western City, Miejskie Muzeum Zabawek oraz szereg ciekawych schronisk.

Źródło: www.karpacz360.pl, fot. Instagram @photography_tomi, www.instagram.com/p/CVCu7_aqdcG/