Zalew Siczki – perełka regionu radomskiego

Jest to jeden z najbardziej popularnych akwenów w regionie Radomia. Jego nazwa jest myląca, bo zalew jest położony na terenie Jedlni- Letnisko. Idealne miejsce na wypad weekendowy z rodziną lub przyjaciółmi.

Zalew Siczki– historia

W 1970 roku rozpoczęto budowę zalewu Siczki na rzece Gzówce. Aby powstał zbiornik było koniecznie wydobycie ponad 225 tys. m 3 torfu. Powierzchnia całego akwenu wynosi 40 ha. Na północnej części znajduje się Rezerwat Przyrody „Jedlina” z 1982 roku, stanowiący część Puszczy Kozienickiej. Na terenie Puszczy zlokalizowane są dwa źródła wody wysoko zmineralizowanej oraz miejsce upamiętniające poległych Żydów i Polaków w czasie okupacji niemieckiej. Miejscówka jest rajem dla zapalonych wędkarzy. W zalewie obfitują różne gatunki ryb m.in. karpie, karasie, amury, szczupaki i tołpygi.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Kaja Figura (@psiowo.dzieciowo)

fot. Instagram @kokoaga80, www.instagram.com/p/CV0gfloL0WQ/

Zalew Siczki – jak dotrzeć?

Zalew Siczki położony jest w województwie mazowieckim, w powiecie radomskim, w gminie Jedlnia- Letnisko. Dojazd do zbiornika nie wymaga trudu. Jeśli wyruszycie z Radomia drogą o numerze 737 w stronę Kozienic dotrzecie do miejscowości Siczki, tam należy skręcić prawo w ulicę Radomską, a następnie w pierwszą lewą, czyli ulicę Nadrzeczną. Jadąc tą samą ulicą dojedziecie do Zalewu Siczki. Pierwsze, co się wam rzuci w oczy to plaża, most i przystań łodzi. Do dyspozycji są dwa bezpłatne parkingi.

Zalew Siczki – morsowanie

Wybieracie się nad Zalew? Będziecie mieli okazje spotkać Radomskich morsów. Macie szansę dołączyć do grupy i wziąć udział w wspólnych kąpielach. Co roku są organizowane spotkania dla wielbicieli morsowania.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Kaja Figura (@psiowo.dzieciowo)

fot. Instagram @psiowo.dzieciowo, www.instagram.com/p/CX_LQtUobrV/

Warto dodać, że tuż przy ulicy Nadrzecznej wyznaczono ciąg pieszo- rowerowy z ławkami oraz z tablicami opisujące historie tego miejsca. Przy plaży mieści nowoczesna toaleta, siłownia pod gołymi niebem, place zabaw dla dzieci, a w sezonie letnim można skorzystać w wypożyczalni oraz przystani wodnej. Wokół zalewu nie brakuje punktów gastronomicznych, które funkcjonują cały rok. Jedną z największych atrakcji jest stadnina koni, która oprócz nauki jazdy w może zaoferować przejażdżkę bryczką.

Źródło: cozadzien.pl, fot. Instagram @jedlnialetnisko, www.instagram.com/p/CMZCbCjgTZE/