Wodospad Szklarki – najbardziej romantyczne miejsce w Polsce

Trzeba przyznać, że każdy wodospad w Polsce jest piękny oraz posiada swój urok. Ale najbardziej wyjątkowo romantyczne i piękne miejsce, o czym najlepiej przekonać się samemu to Wodospad Szklarki. Nie imponuje wysokością, choć nadal przyciąga serce turystów.

Wodospad Szklarki – historia miejsca

Historia o Wodospadzie Szklarki sięga czasów średniowiecza. Już od XVII wieku miejsce było dostępne turystom, po tym jak właściciel położonej pobliżu wytwórni kwasu siarkowego Christian Melchior Preller wybudował ścieżkę do wodospadu wzdłuż brzegu rzeki Kamiennej. W 1868 roku nieopodal magicznego miejsca wybudowano gospodę, która z biegiem lat przekształciła się w dzisiejsze schronisko.

Wodospad Szklarki – jak dotrzeć?

Wodospad znajduje się blisko miejscowości Szklarskiej Poręby, dlatego dotarcie do tej atrakcji zajmuje dosłownie kwadrans. Jedynie należy opłacić bilet wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego. Cena biletu normlanego wynosi 8 zł, natomiast ze zniżką 4 zł. Gdzie zostawić samochód? Parking znajdziecie przy drodze łączącej Jelenią Górą ze Szklarską. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że w sezonie przeważnie brakuje miejsc postojowych. Tuż przy samym parkingu znajduje się wejście na szlak, który poprowadzi Was do samego Wodospadu. Po przejściu przez pierwszy most, po lewej stronie dotrzecie do budki, w której opłacicie wizytę w Karkonoskim Parku Narodowym. Za budką należy przejść kolejny mostek, za którym skręcicie w prawo, a gdy przekroczycie trzeci, to już usłyszycie szum wodospadu. Jeśli podróżujecie z małymi dziećmi, to warto dodać, że trasa jest przygotowana pod koła wózków, zatem wycieczka nie jest aż tak męcząca.

Wodospad Szklarki – morsowanie

Wodospad z roku na rok przyciąga coraz więcej śmiałków, którzy są gotowi na sprawdzenie swojej odporności na chłód górskiej wody. Morsowanie w tym miejscu jest popularną atrakcją i formą rekreacji na mroźne wypady. Można spotkać morsów niemalże z całej Polski. Jak już wcześniej wspominaliśmy to wodospad Szklarski jest drugi, co do wysokości wodospadem, ma 13,3 m. położony na 250 m n.p.m, stanowi główną atrakcje turystyczną Karkonoszy, którą warto odwiedzić o każdej porze roku.

fot. Instagram @k.kazmierski_97_, www.instagram.com/p/B9ZyTt3gG2c/

Źródło: zbierajsie.pl, fot. Instagram @danielski_daniel, www.instagram.com/p/CXmaNPBotYJ/