Kamieniołom w Kozach – jeden z 7 cudów Beskidu Małego

Kolejne atrakcje do zaoferowania ma tym razem województwo śląskie. Malowniczy Kamieniołom w Kozach stanowi świetne miejsce na weekendowe wycieczki poza miasto. Przyciąga sporo ludzi nie tylko ze względu na swoją urodą geologiczną, ale również zachwyca widokami.

Kamieniołom w kozach – historia

Miejsce powstało w latach 1910 -1912, kiedy zaczęto produkować kruszywo dla transportu kolejowego, drogowego. Z czasem materiał się wyczerpał i wydobycia zaprzestano. Wyrobisko w latach 90 tych zostało wyłączone do użytkowania. Do dziś kamieniołom jest nieczynny i zalany wodą stał się główną atrakcją w okolicy.

Kamieniołom w kozach – jak dotrzeć?

Jeśli uda się wam dotrzeć do wsi Kozy, to na rondzie w samym centrum należy skręcić w ul. Beskidzką, następnie skręcić w lewo w ul. Panienki, na rozwidleniu drogi przy przystanku PKS wybrać drogę w lewo i dojechać, aż do końca asfaltu. Niestety jest problem z parkingiem, turyści parkują samochody na szerokim poboczu, prowadzącym do samego kamieniołomu. Można również skorzystać z komunikacji publicznej. Należy wysiąść na przystanku Kozy Kamieniołom, jeśli jedziecie z Bielsko – Białej. Więcej informacji znajdziecie na stronie PKS.

Kamieniołom w kozach – morsowanie

Kamieniołom jest na tyle atrakcyjny, że przyciąga sporo ludzi, którzy zażywają regularnie zimne kąpiele. Na terenie kamieniołomu raz do roku są organizowane podczas dni Kóz zawody wędkarskie. Ponadto z kamieniołomu można wejść na szlaki turystyczne Beskidu Małego. Poruszając się żółtym można dojść na przełęcz „ U Panienki” i dalej na Hrobaczą Łąkę oraz na „ Szlak Papieski”.

Źródło: hrobacza.pl, fot. Instagram @zet_mich, www.instagram.com/p/CWJSYDgIjT2/