Jezioro Drawsko – jedno z najpiękniejszych jezior w Polsce

Jezioro leżące na Pojezierzu Drawskim na terenie Parku Krajobrazowego. Stał się najważniejszym punktem na turystycznej mapie regionu. Przyciąga zarówno mieszkańców z pobliskich miejscowości, jak i z całej Polski. O jego atrakcyjności decyduje wiele czynników.

Jezioro Drawsko – historia

Zatem skąd nazwa jeziora? Istnieje kilka wersji. Pierwsza została zanotowana w 1286 roku jako „ Dravsk”. Jezioro powstało na skutek połączenia kilku potężnych rynien polodowcowych. Po ustąpieniu lądolodu w tym miejscu ukształtował się zbiornik o bardzo rozbudowanej linii brzegowej. Jezioro wykorzystywane dla sportów wodnych od co najmniej 100 lat. W 1946 roku ruszyły pierwsze kursy żeglarskie.

Jezioro Drawsko – jak dotrzeć?

Drawsko znajduje się w samym centrum Pojezierza, nad jego brzegami zlokalizowane jest jedno z głównych miast regionu – Czaplinek. Do miejsca można dojechać droga krajową nr 20. Pobliżu zbiornika jest kilka urokliwych wsi takie jak Stare Drawsko, Uraz, Kluczewo, Piaseczno i Siemczyno. Miejsce jest idealne na wyprawę rowerem, ponieważ istnieje sporo szlaków rowerowych.

Jezioro Drawsko – morsowanie

Miejsce przyciąga nie tylko miłośników żeglowania, ale również osoby zażywające regularnie zimne kąpiele. Co roku są organizowane spotkania aktywnych morsów. Jezioro posiada bogatą ofertę ośrodków wypoczynkowych, gdzie funkcjonują wypożyczalnie rowerów, łodzi wiosłowych i kajaków. Można skorzystać również statków „ Perkoz” oraz „Aquarius” , kursujących w kierunku wyspy Bielawy – zajmująca piąte miejsce pod względem wielkości wysp śródlądowych w Polsce. Bez powodu jest nazywane rajem wędkarskim, charakteryzuje się różnorodnością brzegów, piaszczystą plażą, zalesionymi klifami. Drawsko słynnie z naprawdę okazałych gatunków ryb m.in. okoni, siei – zwanej pod lodowym łososiem. W zachodniej część obfitują wielkie szczupaki, w trzcinach karasie czy węgorze. Warto dodać, że na jeziorze występuje 12 wysp: Lelum, Polelum, Mokra, Środkowa, Zachodnia, Bagienna, Samotna, Dzika (Bobrowa), Żurawia, Czapla, Kacza oraz wcześniej wspomniana słynna Bielawa.

Źródło: www.drawtur.com,fot. Instagram @anna_palms_lover, www.instagram.com/p/CBGZa0Snvq9/