Jezioro Solińskie – najpiękniejsza wizytówka województwa podkarpackiego

Do dziś Solina kojarzy się nam ośrodkiem wypoczynkowym w Bieszczadach. Stanowi punkt spotkań, największych imprez dla wielbicieli lodowatych kąpieli i nie tylko. Jest niezwykłym miejscem na wypoczynek.

Jezioro Solińskie – historia

Pomysł na powstanie zbiornika zrodził się w okresie międzywojennym. Celem była ochrona Doliny Sanu przed występującymi powodziami. Oficjalnie jezioro powstało w 1968 roku na skutek spiętrzenia wód Sanu i Solinki przez zaporę. Do dziś jest to raj dla wędkarzy, ponieważ w wodach obfitują naprawdę okazałe gatunki ryb m.in. sandacze, okonie oraz leszcze.

Dodatkowym atutem, który warto wspomnieć to Jezioro Solińskie posiada trzy wyspy: Duża Skalista, Zajęcza, oraz Wyspa Zjawa, która wynurza się tylko przy niskim stanie wody.

Jezioro Solińskie – jak dotrzeć?

Jeśli planujecie dotrzeć pociągiem, to należy wysiąść na najbliższej stacji kolejowej Zagórz lub Sanok. Niestety nie ma bezpośredniego połączenia do samej Soliny. Turyści wybierają autobusy Flixbus, istnieje więcej połączeń np. z Warszawy, Wrocławia, Łodzi, czy Krakowa. Więcej informacji na temat rozkładu jazdy znajdziecie na stronie e-podróżnik.pl.

Jezioro Solińskie – morsowanie

Co roku są organizowane imprezy dla osób, które zażywają zimowe kąpiele. Takim najpopularniejszym wydarzeniem jest Światowy Zlot Morsów Solina-Polańczyk. Każdy może w nim wziąć udział i zmagać się niską temperaturą. Podczas takiej przygody szczególną atrakcją jest pływanie wzdłuż zapory w Solinie. W ubiegłym roku odbyło się pierwsze Mikołajkowe morsowanie w tych rejonach, zorganizowane przez Morsy Solina Team. Na tą okazję przybyli goście z całej Polski. Ogólnie Jezioro Solińskie jest świetnym miejscem ,jeśli chodzi o każdą porę roku. Ludzie uwielbiają tam morsować, ponieważ panuje tam magiczny klimat.

Oprócz morsowania na tym terenie popularne jest nurkowanie. Na szczęście turyści nie muszą posiadać odpowiednich uprawień. Wystarczy udać się do biura podróży, które w swojej ofercie przedstawi możliwość tzw. nurkowania w zespole prowadzone przez wykwalifikowanego instruktora.  Na
Solinie sezon żeglarski rozpoczyna się od maja do później jesieni. Nie jest aż tak kosztowny. Każdy z ośrodków wczasowych dysponuje własną przystanią oraz sprzętem pływającym dostosowanym do warunków panujących na jeziorze Solińskim.

Źródło: www.twojebieszczady.net, fot. Instagram @wedrowki.po.polsce.i.nie.tylko, www.instagram.com/p/CVaHMhUoevj/