Jezioro Międzybrodzkie – malownicze miejsce u stóp Beskidu Małego

Nazywane jest również Międzybrodzkim Zbiornikiem Wodnym na rzece Solę, w województwie śląskim. Magiczne miejsce wciąż przyciąga sporo osób.

Jezioro Międzybrodzkie – historia

Zbiornik wodny powstał 1937 roku, celem jego budowy były funkcje przeciwpowodziowe, obecnie spełnia rolę rekreacyjną. Pobliżu znajduje się elektrownia wodna, tworząca kompleks wraz z elektrownią szczytowo – pompową, która została oddana do użytku w 1979 roku na górze Żar. Jest drugim jeziorem zaporowym na słynnej rzece Solę, pomiędzy jeziorem Żywieckim, a jeziorem Czarnieckim. W wodzie obfituje wiele gatunków ryb m.in. szczupak, sandacz, pstrąg, karp, płoć czy okoń.  

Jezioro Międzybrodzkie – jak dotrzeć?

Jezioro położone jest we wsi Międzybrodzie Żywieckie w województwie śląskim. Jeśli interesuje Was podróż pociągiem , to należy wiedzieć, że nie ma bezpośredniego połączenia. Najbliższe stacje kolejowe, to Żywiec, Bielsko Biała. Najlepiej wybrać drugą miejscowość z racji tego, że stamtąd jest więcej połączeń do wsi.

Jezioro Międzybrodzkie – morsowanie

Jezioro jest popularnym miejscem wśród morsów. W sezonie można spotkać sporo osób, które regularnie zażywają zimne kąpiele. Plaże są dobrze zagospodarowane, znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego, place zabaw, dla głodomorów wszelkie budki gastronomiczne oraz rozbudowane pola namiotowe i kempingowe. Jest również wiele przystani wodnych. Dlatego, śmiało można powiedzieć, że miejsce jest świetne zarówno dla młodszych wczasowiczów, jak i dla starszych. Nad jeziorem zlokalizowane są miejscowości, do których turyści chętnie przyjeżdżają: Międzybrodzie Bialskie Żywieckie, Żarnówka Duża i Żarnówka Mała. Warto dodać, że otoczenie wokół jeziora jest bardzo malownicze. Przez rejon przechodzi kilka szlaków górskich m.in. na Czupel (933m.n.p.m), w masyw Hrobaczej Łąki (828 m), na Żar (761) oraz w pasmo Kocierza (879 m).

Źródło: zywiec.naszemiasto.pl, fot. Instagram @menvisaa, www.instagram.com/p/CR3_syXM2qG/