Jezioro Klimkowskie „Klimkówka”– scena z polskiego filmu

Kojarzycie scenę z filmu „ Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana, w której Skrzetuski z Rzędzin płynie Dnieprem? To właśnie na tym jeziorze ujęto magiczną chwilę , która ukazała się na ekranach polskiego kina. To zbiornik znajdujący się na rzece Ropie, niedaleko miejscowości Klimówka w powiecie gorlickim.

Jezioro Klimkowskie – historia

Sztuczny zbiornik powstał na rzece Ropie po postawieniu zapory. Budowa trwała ponad dwadzieścia lat i zakończyła się w 1994 roku. Jest jednym z najmłodszych sztucznych jezior w Polsce.

Jezioro Klimkowskie – jak dotrzeć?

Zbiornik znajduje się w pobliskiej miejscowości Klimówka, w powiecie gorlickim. Najlepiej dojechać z Gorlic przez Ropicę Polską, Bielankę i Łosie. Trasa zajmie około 20 minut samochodem. Parking jest zlokalizowany przy samej plaży.

Jezioro Klimkowskie – morsowanie

Zalew jest dość znanym miejscem nie tylko pobliskim mieszkańcom, przyjeżdżają tutaj ludzie niemalże z całej Polski, po to, by zażywać kąpieli. Jest to również raj dla miłośników windsurfingu i żeglarstwa. Można skorzystać z wypożyczalni sprzętu i miejsc, gdzie można zakupić potrzebne zaopatrzenie. Baza rekreacyjna stale się rozwija, dlatego wydzielono specjalnie strefę, gdzie znajdziemy pola namiotowe. Duża powierzchnia, głębokość oraz spokojne wody. To warunki, które cenią sobie wędkarze. W jeziorze obfitują naprawdę okazałe gatunki ryb – sandacze, szczupaki oraz okonie. Dla osób, lubiących spacery powstała ścieżka turystyczna między wsią Klimkówką i wsią Łosie. Odległość miedzy tymi miejscowości dzieli 3 km. Podczas trasy powstała druga o charakterze bardziej przyrodniczym, na której wielbiciele dzikiego ptactwa mają okazje zaobserwować bielika, bociana białego i czarnego.

Źródło: zalewklimkowka.pl, fot. Instagram @foreverrrsixteen, www.instagram.com/p/CX7FTs8NSwv/