Dolina Zimnika – Perła Beskidów

Magiczne miejsce zlokalizowane jest w wiosce Lipowa, w powiecie żywieckim, u podnóża masywu Skrzyneckiego w Beskidzie Śląskim. Zakątek jest odwiedzany przez turystów z całej Polski. To świetna propozycja na morsową przygodę.

Dolina Zimnika – historia

Miejscowość Lipowa jest jednym z najstarszych osad żywieckich. Początki jej istnienia sięgają końca XIII wieku.  Podczas okupacji hitlerowskiej była pierwszą wsią, która zaczęła rodzić ruch oporu.

Dolina Zimnika – jak dojechać?

Należy z drogi S1 skręcić na miejscowość Kalna i następnie na Lipową. Do samej do Doliny można zauważyć znaki kierujące. W trakcie drogi mijacie hotel „Zimnik”, tuż za nim naprzeciwko przystanku znajduje się parking, na którym możecie pozostawić samochód. W przypadku jeśli nie będzie wolnego miejsca, to 300 metrów prosto i przed zakazem ruchu w lewo skręcić na drugi parking, który znajduje się tuż przy samym wejściu na ścieżkę.

Dolina Zimnika – morsowanie

Potok Zimnik w Dolinie Zimnika to wspaniałe miejsce, aby zażyć kąpieli o każdej porze roku. Przybywa coraz więcej ludzi i to nie są tylko mieszkańcy okolic.

Sceneria tego miejsca jest naprawdę wyjątkowa, dlatego turyści przyprowadzają swoje „ połówki” po to żeby im się oświadczyć. Niedaleko doliny znajdują się miejsca noclegowe o różnym standardzie. Takim najpopularniejszym, wcześniej przez nas wspomnianym to hotel „Zimnik”, który w swojej ofercie proponuje pakiety z zabiegami w SPA. Dla osób kochające krajobraz gór jest idealna atrakcja –  przejażdżka wyciągiem krzesełkowym na Skrzyczne lub kolejka gondolową z Bielska Białej na Szyndzielnię.

Ponadto wzdłuż potoku „Zimnik” powstała ścieżka, która rozpoczyna się od niedaleko położonego hotelu. Na trasie są wyznaczone specjalnie miejsca do odpoczynku i biwakowania. Podczas drogi powrotnej warto zatrzymać się przed obeliskiem i krzyżem upamiętniającym wydarzenie z 1943 roku, gdzie na oczach mieszkańców zostali rozstrzeliwani więźniowie.  

Źródło: lipowa.pl, fot. Instagram @rudoslaw, www.instagram.com/p/ByNqmdHI4Ve/