Jezioro Wojnowskie – jedno z najpiękniejszych jezior w okolicy Zielonej Góry

Województwo lubuskie to prawdziwa kraina jezior. Nad większością z nich można skorzystać z atrakcyjnych kąpielisk, połowić ryby, czy spróbować w różnych sportach wodnych. Jezioro znajduje się na Pojezierzu Łagowskim, w województwie lubuskim na południowym na zachód Babimostu. Przy słonecznej pogodzie widać jak przepływa rzeka Ruziec środkiem zbiornika wodnego. Wody są dość czyste, obfitują okazałe gatunki ryb. Stanowi raj dla wędkarzy.

Jezioro Wojnowskie – historia

Jezioro jest pochodzenia polodowcowego, przed 90 laty przypomniał kształt litery V. Zapis z 1623 roku informuje o wsi leżącej nad zbiornikiem wodnym, w której rozwinęła się tradycja kulinarna. Ryby wędzono, odpowiednio przyprawiano i następnie sprzedawano. Lokalnie przyrządzano dania rybne można było spożytkować na miejscu. Do dziś najbardziej znanym produktem jest paprykarz Wojnowski, który zajmuje  miejsce na krajowej liście produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Jezioro Wojnowskie – jak dotrzeć?

Dojazd nad same jezioro z Zielonej góry zajmuje około 30 minut samochodem. Można również skorzystać z komunikacji miejskiej, należy dobrze się zapoznać z rozkładem jazdy.

Jezioro Wojnowskie – morsowanie

Plaża jest czysta i dobrze zagospodarowana. Wśród atrakcji najbardziej przyciągającym miejscem jest park, gdzie można udać się na spacer i podziwiać piękno przyrody. Część zachodnia jeziora jest odwiedzana przez wędkarzy. Wokół jeziora można wybrać się na wycieczkę rowerową, trasa wiedzie zarówno drogami asfaltowymi jak i ścieżkami leśnymi.

Źródło: www.gospodarstworybackie.slawa.pl/fot. Instagram @wawrzynowiczelwira, https://www.instagram.com/p/COxR8zVD1MV/