Morsowanie dla osób starszych – czy są jakieś przeciwwskazania?

Zanurzenie się w zimnej wodzie ma kilka wyraźnych korzyści zdrowotnych, co z pewnością potwierdza rosnąca liczba osób decydujących się na tego typu aktywność. Jednak jak wygląda morsowanie dla osób starszych? Czy są jakieś przeciwwskazania?

Morsowanie – korzyści zdrowotne

Jakie korzyści niesie morsowanie? Zanurzenie się w lodowatej wodzie, powoduje skurcz naczyń krwionośnych, a tym samym poprawia krążenie krwi co wpływa dobroczynnie na organizm. Jednak lista pozytywnych efektów, jakie niesie ze sobą tego typu aktywność fizyczna jest bardzo długa. Z pewnością morsowanie zwiększa odporność człowieka, poprawia wydolność jego układu sercowo-naczyniowego oraz polepsza ukrwienie skóry. Kąpiele w zimnej wodzie dobroczynnie wpływają również na różnorodne choroby dermatologiczne i alergiczne. Morsowanie przyśpiesza również pracę serca, co powoduje lepsze ukrwienie tkanek, a tym samym organizm szybciej pozbywa się nadmiaru tkanki tłuszczowej – ułatwia to zrzucenie zbędnych kilogramów. Ponadto zanurzenie w zimnej wodzie poprawia całościowy wygląd skóry – wygładza ją i ujędrnia.

Przeciwskazania do morsowania

Wydawać, by się mogło, że morsować może prawie każdy. Jednak specjaliści wskazują, że z tego typu aktywności powinny zrezygnować osoby, które mają problemy kardiologiczne, choroby układu krążenia, nadciśnienie, epilepsję czy niektóre inne przewlekłe choroby, takie jak np. borelioza, która wpływa na cały organizm. Wskazuje się też, że niska temperatura wody może wpływać niekorzystnie na kości, ale krótkotrwałe zanurzenie poprzedzone rozgrzewką nie powinno nam zaszkodzić.

Pamiętajmy jednak, że zanurzenie się w zimnej wodzie stanowi silny bodziec – mimo tego, że trwa relatywnie krótko, i tak naprawdę nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć reakcji swojego ciała. Dlatego przed decyzją o rozpoczęciu morsowania, szczególnie osoby starsze, powinny skontaktować się ze swoim lekarzem, który jest w stanie przewidzieć czy kąpiel wywoła jakieś negatywne skutki w organizmie.

 Morsowanie dla osób starszych – czy są jakieś przeciwwskazania?

Jak widać przeciwwskazań do podjęcia morsowania jest dosyć dużo, czy zatem istnieje górna granica wieku dla tego typu aktywności fizycznej? Wszystko tak naprawdę zależy od stanu danej osoby. Często niejedna osoba starsza ma lepszą kondycję niż prowadzący siedzący tryb życia trzydziestolatek. Zdarzają się seniorzy, którzy potrafią zadziwić swoją aktywnością sportową. Nie zapominajmy jednak, że osoby starsze przed swoim debiutem, jako mors powinny skonsultować się z lekarzem i wykonać serię badań. Wprawdzie wśród morsów jest dużo osób dojrzałych, ale w większości uprawiają tę dyscyplinę od lat.

Źródło: gazetasenior.pl/ morsowanie-dla-seniora