Jezioro Strzeszyńskie – jedno z magicznych miejsc w Wielkopolsce

Obok Malty i Rusałki mieszkańcy Poznania chętnie odwiedzają jezioro Strzeszyńskie. Otoczone lasami, trawiastymi plażami. Panujący tam klimat jest wyjątkowy o każdej porze roku.

Jezioro Strzeszyńskie – historia i położenie

Jezioro to naturalnie powstały polodowcowy akwen, który należy do Pojezierza Poznańskiego. Powierzchnia zbiornika wynosi zaledwie 33,5 hektara, zaś linia brzegowa ma ponad 4,5 km. Jezioro jest zasilane przez rzekę Bogdankę, która następnie kieruje swój bieg przez znaną „ Rusałkę”. Jest ciekawym miejscem dla wędkarzy. Wodach obfitują ciekawe gatunki ryb takie jak Amur biały, Sielawa, Lin czy Karaś.

Jezioro Strzeszyńskie – jak dotrzeć?

Jezioro położone jest na dzielnicy Jeżyce, przy ulicy Koszalińskiej. Wzdłuż tej samej ulicy można znaleźć nieodpłatne miejsca parkingowe. Z centrum miasta do Strzeszynka można dojechać samochodem w ciągu 20 minut. Można skorzystać z komunikacji miejskiej z darmowym przejazdem, pod warunkiem, jeśli uzyskacie „Poznańską kartę Turystyczną” w punkcie CIM.

Jezioro Strzeszyńskie – morsowanie

Jezioro jest atrakcyjne cały rok. Na wschodnim brzegu jeziora funkcjonuje ośrodek z strzeżonym kąpieliskiem z plażą piaszczysto –trawiastą. Warto dodać, że późniejszą jesienią do dyspozycji oprócz wypożyczalni sprzętu wodnego jest dostępna balia oraz sauna. Nad jeziorem szczególnie w okresie jesienno- zimowym można spotkać poznańskich morsów. Tradycyjnie co roku organizują wspólne kąpiele dla wszystkich, którzy chcą zmierzyć się i wejść do lodowatej wody.

Dla wielbicieli sztuki niedaleko miejsca znajduje się galeria z wystawami prac, czyli „ABC Gallery”, istniejąca od 1992 roku. Na terenie ośrodka można skorzystać z punktów gastronomicznych. Od 2011 roku na terenie jeziora są organizowane wydarzenia kulturalne m.in. coroczne wiosenne festiwale jazzowe „Enter Music Festival”. Drugą znaną imprezą organizowaną na terenie jeziora jest cykl koncertów „#NaFalach”. Występowali tam między innymi: Kamil Bednarek, Mrozu, Natalia Nykiel czy Daria Zawiłow.

Źródło: pik.poznan.pl, fot. Instagram @michal.j_spectre_design, www.instagram.com/p/CVut7Jgq_WG/