Jezioro Miedwie – perła na Pomorzu Zachodnim

Największy zbiornik słodkowodny w województwie zachodniopomorskim. Zajmuje piąte miejsce pod względem wielkości jezior w Polsce. Jego powierzchnia wynosi 35 km2. Od zarania dziejów przyciąga turystów niezwykłym klimatem i bogactwem natury.

Jezioro Miedwie – historia

Do XIII wieku powierzchnia jeziora była znacznie mniejsza. Cystersi z klasztoru w miejscowości Kołbaczu wpadli na pomysł, aby podnieść poziom wód w zbiorniku, budując na rzece Płoni system zapór. Na zalanych obszarach mnisi zakładali hodowle ryb. Do dziś można odkryć imponujące wymiary Szczupaków. Są dość trudne do namierzenia, gdyż pływają w całym jeziorze. W czasach drugiej wojny światowej nad zbiornikiem funkcjonowała torpedowania, pracująca na potrzeby Luftwaffe. Kilka lat po wojnie nurkowie znaleźli na dnie jeziora całe torpedy. Większość tego terenu jest niedostępne, ponieważ jest pilnie strzeżone przez wojsko. Akwen od 1976 roku stanowi źródło wody pitnej dla miasta Szczecina.

Jezioro Miedwie – jak dojechać?

Jak dojechać ze Stargardu? Istnieje kilka możliwości. Można przejechać się tam samochodem czy autobusem . Podróżując MPK należy upewnić się, co do rozkładu jazdy i ceny biletów. Aktualny rozkład jazdy znajdziecie na stronie www.rozklady.mpkstargard.pl. Aby dotrzeć nad jezioro, należy wybrać autobus numer 34 na zintegrowanym centrum przesiadkowym i następnie wysiąść na przystanku Zieleniewo –plaża.

Jezioro Miedwie – morsowanie

To istny raj dla wędkarzy, ale również cudowne miejsce dla miłośników morsowania. Co roku są organizowane wspólne kąpiele przez stargardzki klub morsów Miedwienie.

Jeśli chcecie skorzystać z atrakcji to obszar rekreacyjny skupia się głownie na północnym krańcu jeziora. Brzegi są dość płaskie. Znajdują się uhonorowane przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz Prezesa Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej certyfikatem dwie wsie Morzyczyn i Zieleniewo. Są dość popularne wśród mieszkańców Stargardu Szczecińskiego i Szczecina. Turyści chętnie odwiedzają tzw. „Ścieżkę edukacyjną jeziora Medwie” z amifiteratrem nad jeziorem Miedwie, czyli kilometrowa promenada, która jest obecnie największą inwestycją w regionie. Miejsce jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Miedwie jest świetnym punktem na całoroczne, weekendowe wypady. Nie ma obawy o nocleg, w miejscowości Morzycznie znajdziecie kilka gospodarstw agroturystycznych, 2 hotele, działające cały rok.

Źródło: www.naszewycieczki.pl fot. Instagram @jezioromiedwie, www.instagram.com/p/CNM1rJ1FSQS/