Jezioro Gopło – Morze Polaków

Pojawiało się w licznych dziełach literackich naszych polskich poetów i pisarzy, m.in. Juliusza Słowackiego, w Balladynie. Największe jezioro w województwie kujawsko –pomorskim. Nazywane przez wielkiego historyka i humanisty Jana długosza „ Morzem Polaków.

Jezioro Gopło – historia

W czasach świetności Kruszwicy to był ogromny akwen łączący Wisłę i Wartę. Z tym magicznym miejscem wiążą się liczne legendy nawiązujące do początków polskiej państwowości, gdzie we wsiach Warzymowo i Goplana urodzili się Piast i Rzepicha, czyli protoplaści rodu Piastów. W przeszłości jezioro zajmowało znaczenie większy obszar, a jego rozlewisko wyglądało jak morze – stąd nazwa „ Mare Polonium”, czyli Morze Polaków. W jeziorze występuje 25 gatunków ryb, teren został objęty europejskim programem Natura 2000. W latach 1975-1998 Gopło należało do województwa bydgoskiego.

Jezioro Gopło – jak objechać?

Jezioro jest ogromne, dlatego warto wybrać się samochodem lub rowerem. Objazd najlepiej rozpocząć od strony zachodniej. Jadąc mamy okazje zobaczyć stary wiatrak w miejscowości Chrosno. Następnym miejscem, który będziemy mijać to Siemionek. Tam na terenie znajduje obecnie się dom pomocy społecznej. Z Siemionek kierujemy się do małej miejscowości Kościeszek, gdzie możemy zobaczyć kościół św. Anny. W trasie z Łuszczewa do Mielnicy Dużej mamy okazje zobaczyć po lewej stronie drogi odrzutowiec -Su-22, idealnie nadaje się do pamiątkowego zdjęcia.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez @eyes_colorful

Fot. Instagram @eyes_colorful, instagram.com/p/CWlQJaJsfPg/

Jezioro Gopło- morsowanie

Jezioro jest atrakcyjne pod każdym względem, dlatego miejsce jest popularne wśród morsów. Nieopodal jeziora zdecydowanie odwiedzających przyciąga „ Mysia Wieża”. Obiekt znajduje się w Kruszwicy na Rzępowskim. Stanowi pozostałość zamku, wzniesionego przez Kazimierza Wielkiego. Budowla jest wyjątkowa nie tylko na swój wiek, jej wysokość wynosi około 30 metrów. Z jej szczytu rozlega się niesamowity widok na Gopło, Inowrocław, Strzelno i Radziejów. Stąd legenda o złym królu Popielu, który został zjedzony przez myszy. Szczególna atrakcją, którą warto zobaczyć, będąc nad Gopłem to Nadgoplański Park Tysiąclecia, Jest to miejsce lęgowe różnych gatunków ptaków. To świetny punkt, żeby zobaczyć bielika, który jest uwieczniony na polskim godle. Turyści mogą udać się do dawnej stolicy Polski – Gniezno. Idealna okazja do odwiedzenia siedziby biskupstwa oraz zobaczenia relikty z czasów Mieszka I.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Tomasz Kostur (@szalenstwowszystko)

fot. Instagram @szalenstwowszystko, www.instagram.com/p/CX6Vt91D9AP/
Źródło: parki.kujawsko-pomorskie.pl fot. Instagram @podroze._rower_przyroda, www.instagram.com/p/CUXIY6hM7_J/