Jak trenować po porodzie?

Czas narodzin dziecka jest bardzo szczególny i z pewnością rozumie to każda mama. Ciało kobiety w trakcie ciąży i po porodzie bardzo się zmienia. Większość z nas bardzo szybko chciałaby powrócić do swojej poprzedniej sylwetki i to zupełnie normalne! Pamiętaj jednak, że powinnaś dać sobie czas na całkowitą regenerację ciała. Jest to bardzo ważne w pierwszych tygodniach po ciąży, czyli w trakcie połogu. Zatem, zanim zdecydujesz się na podjęcie jakiejkolwiek aktywności fizycznej powinnaś skonsultować się ze swoim lekarzem.

Kiedy powinnaś zacząć ćwiczyć po porodzie?

Cały okres połogu trwa mniej więcej 6 tygodni, kiedy rodziłaś w naturalny sposób oraz 12 tygodni w momencie kiedy miałaś wykonywane cesarskie cięcie. W tym czasie nie powinnaś zaczynać żadnych ciężkich treningów. To jednak nie jest jednoznaczne z tym, że zupełnie musisz zaprzestać wszystkich aktywności.

Po cesarce (po ok. kilkunastu godzinach) powinnaś sama wstać z łóżka i spróbować się wyprostować aby nie doszło do przykurczów w obrębie brzucha i Twojej blizny. To bardzo ważne, ponieważ jeśli to zaniedbasz możesz mieć pewne dolegliwości w dole brzucha.

Bardzo ważnymi ćwiczeniami po porodzie są ćwiczenia oddechowe. Dobrze jeżeli właśnie od nich rozpoczniesz swoją aktywność. Dzięki temu odpowiednio dotlenisz swój organizm, unikniesz zawrotów głowy, a także usprawnić pracę przepony, która mogła mieć trochę ograniczone działanie kiedy Twoje dziecko rosło w brzuchu.

Kiedy przejdziesz ten wstępny etap ćwiczeń możesz pomyśleć o ćwiczeniach przeciwzakrzepowych, które będą zapobiegały zastojom żylnym. Dalsza praca nad ciałem obejmuje ćwiczenia mięśni dna miednicy, ponieważ w trakcie ciąży były one nadmiernie obciążone. Odpowiedni trening pozwoli im przywrócić właściwe napięcie. Warto o tym pomyśleć, ponieważ niewłaściwe funkcjonowanie tych mięśni może doprowadzić do nietrzymania moczu.

Na koniec warto wziąć pod uwagę wzmacnianie mięśnia poprzecznego brzucha i przywrócić mu prawidłowe napięcie. Na razie nie myśl o mięśniach prostych oraz skośnych, ponieważ trening tych partii bez wcześniejszej pracy nad mięśniem poprzecznym może doprowadzić do rozejścia się mięśnia poprzecznego. Wszystko po kolei!

Zalety ćwiczeń po ciąży

Kiedy Twój lekarz pozwoli Ci rozpocząć treningi po ciąży to możesz z tego powodu mieć sporo korzyści. Ćwiczenia po porodzie pozwolą Ci:

 • na wzmocnienie mięśni brzucha i przywrócić je do właściwego napięcia
 • przyspieszyć obkurczanie się macicy
 • wzmocnić mięśnie kegla
 • ograniczyć ryzyko wystąpienia powikłań
 • wzmocnić Twoją samoocenę i pewność siebie
 • odciążyć nogi
 • poprawić przemianę materii
 • ułatwić powrót do sylwetki sprzed ciąży

Jakich ćwiczeń unikać po ciąży?

Okres po porodzie to nie jest czas na intensywne trening oraz budowanie formy. Powinnaś obchodzić się ze swoim ciałem naprawdę w delikatny sposób. Ćwiczenia, które wykonujesz nie powinny wywoływać żadnych dolegliwości bólowych ani dyskomfortu. Nie możesz wykonywać ćwiczeń siłowych, zbyt dużej ilości powtórzeń oraz intensywnych zajęć fitness.

Trening EMS dla Kobiet po ciąży i okresie karmienia piersią

Zajęcia EMS po ciąży to jeden ze sposobów to ogólne wzmocnienie mięśni całego organizmu. Na samym początku odbywasz rozmowę z trenerem personalnym, który dokładnie omawia z Tobą cele treningowe, weryfikuje Twoją dietę, omawia stan zdrowia oraz planuje powrót do formy.

Zajęcia EMS to elektrostymulacja mięśni prądem. Trening trwa ok. 20 minut dlatego nie musisz się martwić tym, że  będziesz musiała poświęcić dużo czasu na ćwiczenia. Dzięki takim zajęciom jesteś w stanie pobudzić do pracy mięśnie położone najgłębiej w Twoim ciele. Dodatkowo przy regularnych treningach możesz zapomnieć o bólu w plecach.

EMS nie przeciąża stawów, pracujesz tylko z ciężarem własnego ciała. EMS pozwoli Ci:

 • wzmocnić mięśnie brzucha
 • poprawić kondycję
 • poprawić działanie mięśni przykręgosłupowych
 • na poprawienie funkcji Twoich stawów

Gdzie możesz skorzystać z takiego treningu? W studio BodyTec 20, ponieważ z nami będziesz w bezpiecznych rękach. Mamy bardzo duże doświadczenie w pracy z kobietami po ciąży i zwykle udaje nam się spełnić ich marzenie o powrocie do dawnej sylwetki.

Pamiętaj, że każde ciało jest inne i pierwsze treningi mogą być wymagające. Sam poród kobiety przechodzą w bardzo różny sposób i inaczej się po nim czują. Nie spiesz się i bądź dla siebie wyrozumiała. Postaraj się też każde nowo wprowadzane ćwiczenie wykonywać powoli bez zbędnego nacisku. Z takim podejściem na pewno będzie Ci znacznie łatwiej o motywację i codzienną pracę!

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat treningu EMS poznać sposoby pracy z elektrostymulacją mięśni prądem, to serdecznie zapraszamy Cię do kontaktu z nami. Do każdego podchodzimy bardzo indywidualnie i szukamy wspólnych rozwiązań dlatego wierzymy, że również z Tobą uda nam się wypracować plan działania i zamierzone efekty. Możesz do nas zadzwonić, napisać maila lub przyjść osobiście. Mamy nadzieję, że już niedługo się zobaczymy!

 

Artkuł partnera