„Chrzcielnice” wykute w przeręblach czyli jak prawosławni obchodzą Święto Epifanii

Każdego roku w dniu 19 stycznia – wyznawcy prawosławia, na pamiątkę Chrztu Jezusa obchodzi Święto Epifanii (Jordanu). W kościołach obrządku prawosławnego i greckokatolickiego przypada ono 6 stycznia (według kalendarza juliańskiego, czyli 19 stycznia – według kalendarza gregoriańskiego) i jest połączone ze świętem Epifanii.

Święto Epifanii

Jordan to święto chrześcijańskie, które zostało  ustanowione na pamiątkę Chrztu Jezusa Chrystusa. W tym dniu tradycyjnie święci się wodę. W tym dniu na całym świecie wyznawcy prawosławia na pamiątkę Chrztu Chrystusa zanurzają się w wodzie, symbolicznie oczyszczając się z grzechów.

Wyznawcy prawosławia w lodowatej wodzie zanurzają się trzykrotnie

Ludzie wierzą, że święcona woda oczyści z grzechów, ochroni przed złem i chorobami. Osoby biorące udział w ceremonii W wodzie zanurzają się trzykrotnie – w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego. Jak wygląda taka ceremonia? Już tradycyjnie, w wielu miastach krajów wschodniej Europy odbywać  się będą kąpiele w lodowatej wodzie jezior, rzek i specjalnie przygotowanych chrzcielnic.

„Chrzcielnice” wykute w przeręblach w kształcie krzyża

W jeziorach, rzekach i specjalnych „chrzcielnicach” wykuwa się przeręble, które tradycyjnie powinny być w kształcie krzyża. Często dla ułatwienia wejścia do przerębli stawiane są specjalne schody. Aby dodać miejscu specjalnego nastroju, często przeręble są specjalnie oświetlone. W pobliżu są miejsca, gdzie można się przebrać, a dla bezpieczeństwa  stoją karetki pogotowia ratunkowego, a także namioty, gdzie można kupić gorące napoje.

Kąpiel zaczyna się o północy, w nocy z 18 na 19 stycznia, po tym, jak kapłan odprawi specjalny rytuał i zanurzy krzyż w wodzie, a potem sam do niej wejdzie.

Nie tylko wierzący używają wchodzą do lodowatej wody!

Nie tylko prawosławni kąpią się w tym dniu. W obrzędzie biorą udział także niewierzący, traktując to jako tradycję. Ludzie przychodzą niejednokrotnie całymi rodzinami, choć wśród odważnych przeważają mężczyźni. Kąpią się także dzieci, choć nie wiadomo czy są świadome, co oznacza ten obrzęd.

Źródło: www.pawellacheta.com