Biegacze też morsują. Wywiad z biegaczką Dalią Kampą

Moda na zdrowy styl życia opanowała Polaków. Widać to przede wszystkim w parkach, lasach i innych ścieżkach, gdzie można spotkać biegaczy. Modę na zdrowie widać również na morsowisku, gdzie coraz więcej osób korzysta z uroków lodowatych kąpieli. Wraz z nadejściem wiosny wiele osób rozpoczyna swoją przygodę z bieganiem. Jak zacząć? Zapraszamy do rozmowy z Dalią Kampą, ambasadorką Reebok.

 

Polacy coraz częściej uprawiają sport. Czy to prawda, że bieganie to jeden z najpopularniejszych sportów wśród Polaków i czy zacząć biegać może każdy?

Moim zdaniem tak, bieganie teraz stało się bardziej modne. Widać to przede wszystkim po frekwencji na biegach ulicznych.  Biegać może każdy, wystarczy ubrać buty, wyjść na zewnątrz i zacząć biec 😉

Jak rozpocząć swoją przygodę z bieganiem, by nie zniechęcić się po kilku dniach?

Nie narzucać sobie na początek zbyt wiele, nie zerkać ciągle na zegarek ile to już km mamy za sobą, tylko cieszyć się chwilą. Zacząć przygodę od marszobiegów i z biegiem czasu zmniejszać czas marszu.

Nie biegać jednej i tej samej pętli, tylko pozwolić sobie na luźną eksplorację otoczenia.

Od kiedy Pani biega? I czym dla Ciebie jest bieganie?

Biegam od dzieciństwa 🙈

Pamiętam, jak poszłam do szkoły sportowej i zaczęłam tam trenować lekkoatletykę. Nigdy nie umiałam biegać tam takich dystansów jak 800 m czy 3000m. Nie umiałam się rozpędzić . Po ukończeniu liceum zaczęłam biegać dla siebie i startować w  biegach ulicznych i tak mi już zostało. 🙂
Czym jest dla mnie bieganie? Pomoga mi się odstresować, rozładować emocjonalnie. Sprawia, że jestem wolna, wypełnia mój czas, uwalnia endorfiny. Jest pasją i nałogiem🙈

[slide-anything id=”1736″]

Morsowanie w ostatnim czasie coraz częściej wpisuje się w część regeneracyjną biegaczy. Czy morsowanie możne pomóc w leczeniu kontuzji?

Może pomóc, jak najbardziej. Przede wszystkim dlatego, że poprawia krążenie, co z kolei przekłada się na szybsza regenerację. Wielu zawodowców stosuje kriokomorę (którą można zastąpić morsowaniem) podczas leczenia kontuzji czy regeneracji po ciężkich jednostkach treningowych.

Idzie wiosna. Co można poradzić osobą, które właśnie teraz zastanawiają się nad kupnem sprzętu do biegania. Czy odpowiedni sprzęt w amatorskim bieganiu jest ważny?

Ze sprzętu najważniejsza rzeczą są buty. Powinniśmy biegać w przeznaczonym do tego obuwiu, ze względu na obciążenia, jakie nasze stopy muszą znosić podczas biegania. Reszta sprzętu służy tylko i wyłącznie dla naszej wygody, wiec przy rozpoczęciu przygody z bieganiem, nie musimy się zaopatrzyć w nie wiadomo jak drogie ciuchy i zegarki. Moja rada? Kupcie buty (ze średniej półki cenowej) i cieszcie się bieganiem po leśnych ścierkach bez żadnego sprawdzania tętna czy zamartwiania się, ze poprzedni km na zegarku GPS pokazał dużo szybciej niż aktualny.

Jakie są najczęstsze błędy początkujących?

Myślą, że pozjadali wszystkie rozumy. Zaczynają biegać i chcą coraz więcej i więcej, A potem się dziwią, że coś ich boli i łapią kontuzje. Wiadomo, biega się fajnie i chce się więcej. Ale czy na samym początku warto? Trzeba słuchać swojego organizmu, on zawsze nam podpowiada co się dzieje. Kolejnym błędem początkujących jest podłoże po którym biegają. Jak tylko mamy możliwość to lepiej wybierać miękkie leśne ścieżki aniżeli asfaltowe chodniki.

Wiosna to doskonała okazja, by rozpocząć swoją przygodę z bieganiem. Warto jednak na każdym kroku słuchać swojego organizmu, by z czasem móc pokonywać coraz to większe dystanse. Zaczynając biegać nie zapominajmy jednak o morsowaniu, które jest idealną formą na regenerację i leczenie kontuzji.