Światowy Dzień Morsa – jak świętować?

Światowy Dzień Morsa obchodzony jest 24 listopada. Liczne wydarzenia organizowane w tym terminie sprawiają, że każdy mors znajdzie ciekawy sposób na świętowanie. Nie każdy jednak wie, że jest to nie tylko święto miłośników zimowych kąpieli – to także dzień poświęcony zimnolubnym morskim stworzeniom.

Światowy Dzień Morsa – historia

Na samym początku warto wspomnieć, że w 2008 roku z inicjatywy WWF i MMF, które działają między innymi na rzecz morsów, został ustanowiony Dzień Morsa, którego zadaniem jest zwiększanie wiedzy na temat tych zwierząt. Co ciekawe 24 listopada, bo na ten dzień przypada święto, to także rocznica urodzin twórcy alfabetu Morse’a – Samuela Morse’a. Jednak Światowy Dzień Morsa w Polsce ma swoje drugie oblicze – celebrują go przede wszystkim miłośnicy zimowych kąpieli.

Jak świętować Światowy Dzień Morsa?

W związku z tym, że końcówka listopada przynosi zazwyczaj idealne warunki do morsowania Światowy Dzień Morsa można świętować na wiele sposobów. Zazwyczaj w tym dniu morsy spotykają się na ciekawych wydarzeniach np. podczas nocnego morsowania w jeziorze Głębokie koło Międzyrzecza. Tego typu nocne wejścia do wody są bardziej wymagające od uczestników. Trzeba mieć latarki, specjalne buty i rękawice oraz morsować w małych grupach, ze względu na różne ograniczenia i zakazy. Mimo to nocne wejścia do wody mają coraz więcej zwolenników.

Święto ludzi zażywających chłodnych kąpieli to też doskonała okazja, by po raz pierwszy spróbować morsowania. Szczególnie, że podczas licznych imprez zbiera się więcej niż zwykle miłośników mroźnych kąpieli. Atmosfera takich wydarzeń sprawia, że wiele osób decyduje się na aktywne rozpoczęcie swojej przygody z morsowaniem. Tym bardziej, że kąpiele w zimnej wodzie niosą ze sobą korzyści zdrowotne.

Jak zacząć morsować?

Jak już wspominaliśmy Światowy Dzień Morsa to idealna okazja, by zacząć morsować. Atmosfera pełna humoru i pozytywnej energii zachęca do wspólnej kąpieli w lodowatej wodzie. Pamiętajmy jednak, żeby odpowiednio przygotować się do swojego pierwszego zanurzenia, ponieważ morsowanie pod koniec listopada może być dla organizmu dużym szokiem termicznym. Dlatego bezwzględnie przestrzegajmy zasad prawidłowego zażywania lodowatych kąpieli – mocne wychłodzenie nie jest obojętne dla organizmu. Z pewnością swoją przygodę z morsowaniem warto rozpocząć pod okiem doświadczonego już morsa, który będzie czuwał nad naszym bezpieczeństwem. A 24 listopada to idealny moment na to, by skorzystać z wiedzy innych miłośników zimowych kąpieli.

Źródło: miedzyrzecz.biz,