Nigdy nie pływaj po alkoholu

Co jest jedną z najczęstszych przyczyn utonięć w Polsce? Nie są to słabe umiejętności pływackie, ale alkohol. Bez względu na to czy morsujesz zimą lub spędzasz lato nad wodą pamiętaj o bezpieczeństwie.

Co mówią statystyki?

W 2018 roku w polskich wodach utonęło 545 osób. To o 88 osób więcej niż w roku 2017. 23% wypadków było spowodowanych przez alkohol. Te liczby stawiają nas w negatywnej czołówce w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej.

Wakacje ze zdrowym rozsądkiem

Zdrowy rozsądek to priorytet podczas wodnych zabaw. Pogoda sprzyja wyjazdom nad morze lub jezioro. Wysoka temperatura wręcz „zaprasza”, by wypić zimne piwo na ochłodę. Pamiętajmy, by nie wchodzić do wody rozgrzanym, gdyż istnieje duże ryzyko, że podczas pływania złapie nas skurcz lub doznamy udaru. Bardzo ważne jest, by przed kąpielą schłodzić się. Moczymy ręce, nogi, klatkę piersiową, by wyrównać różnice temperatur.

Oceń siły na zamiary

Wiele osób ma błędne przekonanie o tym, że umie pływać. To, że raz na jakiś czas odwiedzi basen i przepłynie kilka długości nie sprawia, że jest już najlepszym pływakiem. Pamiętajmy, że środowisko wodne nad morzem znacząco różni się od ciepłej i płaskiej tafli wody na basenie. Niższa temperatura, prądy i fale potrafią w kilka chwil zweryfikować umiejętności pływackie.

Przypominamy, by kąpać się zawsze na strzeżonych kąpieliskach. Zawsze należy słuchać się ratowników i stosować się do wywieszanych komunikatów (flaga czerwona – zakaz kąpieli, flaga biała – zgoda na pływanie).

Pływanie po alkoholu to skrajna głupota

Ludzie nie zdają sobie sprawy, że pływanie po „kilku” piwach jest bardzo nieodpowiedzialne. Po alkoholu wielu pływaków gubi brawura i brak przewidywania tego co może się stać. Wskoczenie rozgrzanym do wody może doprowadzić do wstrząsu termicznego. Co się wtedy dzieje? Dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych, co za tym idzie powoduje do duży wyrzut krwi do serca.

Zimne piwko w upalny dzień to z pewnością przyjemność. Pamiętajmy jednak, że nadmiar alkoholu w połączeniu z brawurą nad wodą może doprowadzić do tragedii.