Mam nadwagę – Co dalej?

Nadmiarowe kilogramy mogą skutecznie uprzykrzać życie. Nie tylko ze względu na mniej estetyczny wygląd naszej sylwetki w porównaniu do osób, których BMI znajduje się w granicach normy, ale także ze względów zdrowotnych. Nadwaga nie tylko może się przyczynić do zaistnienia stanu chorobowego w naszym organizmie, ale może być także przez niego powodowana. Nienaturalne wahania wagi mogą świadczyć chociażby o problemach z tarczycą. W związku z tym każdy przypadek, w którym nasza waga nie znajduje się w normie, może być pewnym niepokojącym sygnałem o stanie naszego zdrowia i nie powinien być lekceważony. Monitorowanie swojej masy ciała jest bardzo ważne. Często o jej niebezpiecznym zwiększeniu orientujemy się wtedy, gdy jest już za późno. Wtedy koniecznością staje się odchudzanie. Jakie zmiany należy wprowadzić w swoim stylu życia, by pożegnać się z nadwagą?

Sport

Nie bez przyczyny mówi się, że sport to zdrowie. Wypowiadanie tego stwierdzenia jest uprawnione w każdych okolicznościach. Korzyści płynące z regularnego uprawiania sportu można wymieniać niemal w nieskończoność. Najczęściej przytaczaną zaletą aktywności fizycznej jest jej znaczenie w procesie profilaktyki różnych chorób. Wysiłek fizyczny nie tylko obniża takie parametry jak ciśnienie krwi czy cukier, ale też wzmacnia naszą odporność. W dzisiejszych czasach sprawny system immunologiczny jest na wagę złota.

Sport pozwala na poprawę zdrowia nie tylko fizycznego, ale też psychicznego. Wprowadzenie aktywności do swojej codziennej rutyny pozwala przykładowo zredukować stres. Problemy z tą emocją są uznawane w dzisiejszym świecie wręcz za chorobę cywilizacyjną, w związku z czym warto korzystać z każdej okazji, by nieco go rozładować. Wysiłek może być także przydatny z perspektywy jego zapobiegania, ponieważ przyczynia się do poprawy naszych zdolności umysłowych, dzięki czemu możemy chociażby szybciej i produktywniej pracować, a co za tym idzie unikać stresujących sytuacji w życiu zawodowym.

W naszym kontekście jednak najważniejszą zaletą sportu jest jego wspieranie w procesie utraty wagi. Spalanie kalorii podczas różnego rodzaju aktywności fizycznej pozwala na uzyskanie ujemnego bilansu kalorycznego, co uznaje się za najważniejszy element odchudzania. Oprócz tego wspiera nasz metabolizm i ogólną wydolność organizmu. Zatem z wprowdzaniem sportu do swojego życia nie ma na co czekać. Na początku swojej drogi po idealną sylwetkę warto skorzystać z porad profesjonalistów. Okres wakacyjny jest najlepszym momentem na to, by zmienić swój styl życia. Warto skorzystać z rozwiązania, jakim są wczasy odchudzające.Pracujący tam specjaliści pomogą opracować najbardziej optymalny plan treningowy, jak i drugi najważniejszy element odchudzania, czyli dieta.

Dieta

Walka z nadwagą wymaga całościowych zmian w stylu życia. W związku z tym sam sport nie wystarczy. Chcąc pozbyć się nadmiarowych kilogramów trzeba także poświęcić dużo uwagi odpowiedniemu odżywianiu. W tym przypadku oprócz samej decyzji o zmianie jadłospisu najważniejsza jest duża cierpliwość. W zdecydowanej większości sytuacji pierwsze efekty zmiany diety widoczne są dopiero po kilku tygodniach. Wiele osób nie dostając oczekiwanych rezultatów od razu rezygnuje ze zdrowego odżywiania i wraca do starych nawyków. Warto także pamiętać, że często także sam dobór diety zajmuje dużo czasu. Dieta wegetariańska, białkowa, ketogeniczna? Osoby chcące schudnąć stoją przed bardzo szerokim wyborem. Dobranie odpowiedniej diety do potrzeb swojego organizmu to prawdziwa sztuka, której laik może nie być w stanie samodzielnie opanować bez początkowych wpadek. Niby ludzie uczą się na błędach, ale wydaje się to być kolejnym argumentem przemawiającym za tym, by w swojej walce z nadwagą zasięgnąć na początku profesjonalnej porady. Oczywiście podstawowym warunkiem powodzenia procesu odchudzania jest motywacja. Jednak często ona nie wystarczy. Wsparcie dietetyka i trenera daje niemal stuprocentową gwarancję sukcesu.

Artykuł partnera