Kto może zostać morsem?

Co to za wariaci kąpią się w przeręblu?”, „Za żadne skarby nie wejdę do lodowatej wody”. Te i inne opinie padają często z ust osób, które przyglądają się poczynaniom morsów. Czy kąpiel w zimnej wodzie to skrajne szaleństwo? Czy to bycia morsem potrzebne są jakieś specjalne predyspozycje? Sprawdź kto może zostać morsem.

Zimna woda zdrowia doda

Kąpiel w morzu lub jeziorze większości osób kojarzy się z latem i temperaturą wody sięgającą kilkunastu stopni Celsjusza. Morsy takie kąpiele organizują często zimą i nawet śnieg i deszcz nie jest w stanie ich odstraszyć od zanurzenia się w zimnej wodzie.

Przed rozpoczęciem przygody z morsowanie pojawia się często pytanie jak zacząć? Okazuje się, że kąpiel w zimnej wodzie nie jest czym strasznym, a morsy nie przesiadują w lodowatej wodzie godzinami. Przygotowanie wyjścia do wody, która ma zwykle kilka stopni Celsjusza wygląda podobnie jak w przypadku uprawiania sportu- najpierw potrzebna jest rozgrzewka, a sama kąpiel trwa co najwyżej kilka minut. Dłuższy pobyt może doprowadzić do wyziębienia organizmu. Sama kąpiel to zwykle powolne, łagodne zanurzanie oraz krótkie przebywanie w wodzie.

Kto może zostać morsem?

Wybierając się na spotkanie morsów w swojej miejscowości można spotkać osoby praktycznie w każdym wieku. Kąpieli w zimnej wodzie mogą zażywać wszyscy, którzy nie mają problemów z sercem. Samo zanurzenie w wodzie jest porównywanie do krótkiego intensywnego wysiłku, co wiąże się z przyśpieszoną akcją serca.

Morsem mogą zostać wszystkie osoby bez względu na wagę ciała

Sposobem na wejście do wody nie jest ilość tkanki tłuszczowej, tylko wstępna rozgrzewka.

Kto może zostać morsem?

Każdy. W rozpoczęciu przygody z morsowaniem jest strach przed nieznanym. Jeśli więc planujesz dopiero rozpocząć swoją przygodę z kąpielami w zimnej wodzie zrób to pod okiem doświadczonego morsa. Nie bój się! Kluby i społeczności zrzeszające miłośników takich kąpieli pomogą Ci w stawianiu pierwszych kroków w lodowatej wodzie.