Co to jest wstrząs anafilaktyczny?

Wysokie temperatury nie odpuszczają, a jednym z najlepszych sposobów no ochłodę jest kąpiel w morzu, jeziorze lub basenie. Przypominamy, że nagłe schłodzenie ciała może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Co to jest?

Wstrząs anafilaktyczny

Wylegiwałeś się długie godziny na słońcu i postanowiłeś wskoczyć do wody, by się ochłodzić? Taki skok może kosztować życie. Wstrząs anafilaktyczny wywołany nagłym ochłodzeniem organizmu jest bardzo niebezpieczny. Skoki do zimnej wody prosto z plażowego koca mogą być przyczyną nagłej śmierci. Wszystko za sprawą rozregulowania autonomicznego układu nerwowego, które może doprowadzić do zaburzeń rytmu serca.

Nagły skok do zimnej wody u niektórych osób może wywołać na skórze tzw. „pokrzywkę”. Oprócz tego mogą pojawić się problemy z oddychaniem i duszności.

Czym jest anafilaksja?

Wstrząs anafilaktyczny kojarzy się większości z nas z alergią. Zgodnie z definicjami anafilaksja to natychmiastowa reakcja organizmu na dany czynnik. Może to być alergen np. na jad owadów, składnik jedzenia lub wysiłek fizyczny. Objawy pojawiają się niemal natychmiast. Do najpopularniejszych objawów zaliczyć można:

  • Uczulenie na skórze
  • Duszność i problemy z oddychaniem
  • Zaburzenia układu krążenia
  • Spadek ciśnienia
  • Przyśpieszenie akcji serca
  • Zasłabnięcie lub utrata przytomności

W najbardziej skrajnych przypadkach wstrząs anafilaktyczny może doprowadzić do śmierci. Często jedynym ratunkiem jest natychmiastowe podanie adrenaliny.

Urlop nad wodą to doskonała okazja do odpoczynku i zabawy. Warto jednak pamiętać o bezpieczeństwie i podstawowych zasadach zachowania się nad wodą.