Wybierasz się na VIII Światowy Festiwal Morsowania? Rozmowa z Łukaszem Ziębą z Kołobrzeskiego Klubu Morsów

Kołobrzeski Klub Morsów od początków swojego istnienia jest organizatorem impres o charakterze rekreacyjno – sportowym. W 2020 roku odbędzie się już VIII Światowy Festiwal Morsowania w Kołobrzegu. Kiedy i jak to wszystko się zaczęło? Opowiada nam Łukasz Zięba – prezes zarządu Kołobrzeskiego Klubu Morsów.

Pomimo tego, że sezon morsowy jeszcze się nie rozpoczął już wiemy kiedy odbędzie się VIII Światowy Festiwal Morsowania w Kołobrzegu. Tutaj pojawia się pytanie jak to się wszystko zaczęło?

Rzeczywiście sezon morsowania dopiero przed nami czekamy na niższe temperatury z niecierpliwością. A wracając do VIII Światowego Festiwalu Morsowania który odbędzie się w dniach 03-05.01.2020 r. w Kołobrzegu. Plany organizacji imprezy powstały w kilka miesięcy po założeniu Kołobrzeskiego Klubu Morsów przy Regionalnym Stowarzyszeniu Turystyczno – Uzdrowiskowym w styczniu 2012. W maju 2012 roku – Regionalne Stowarzyszenie Turystyczno – Uzdrowiskowe tworzy projekt promujący Kołobrzeg jako najlepsze miejsce na zimowe kąpiele w morzu i występuje o dofinansowanie ze środków unijnych na realizację Światowego Zlotu Morsów w Kołobrzegu, który ma odbyć się na pierwszą rocznicę powstania klubu. Czerwiec 2012 – Regionalne Stowarzyszenie Turystyczno – Uzdrowiskowe podpisuje umowę o realizację projektu. Kołobrzeski Klub Morsów ma otrzymać dofinansowanie pod koniec roku. RSTU zapewnia klubowi wymaganą w projekcie wpłatę własną oraz nie czekając na środki uruchamia całą strategię logistyczną zlotu. CZiR „Verano” przy której funkcjonuje RSTU oddelegowuje do realizacji projektu Zarząd klubu.

  • Wrzesień – Październik – Grudzień 2012 – następują żmudne przygotowania I Światowego Festiwalu Morsowania. Wielu członków klubu jest osobiście zaangażowanych w te najważniejsze dla klubu wydarzenie. Kołobrzeski Klub Morsów odwiedza innych morsów, min. w Gdyni, Postominie, Szwecji i poleca oraz zaprasza na zlot do Kołobrzegu.

Kołobrzeski Klub Morsów od początku swojej działalności czyli od 6.01.2012 r. jest organizatorem imprez o charakterze rekreacyjno -sportowym. W dniach 4-6.01.2013 r. odbył się I Światowy Festiwal Morsowania, w którym uczestniczyło ok. 600 morsów z Polski, Europy i Świata. Podczas imprezy można było skorzystać z różnych atrakcji przygotowany na Kamiennym Szańcu w wiosce morsów. Jazda quadem po plaży, loty balonem, sauna beczka, ruska bania, gry i zabawy na plaży.

  •  W 2014 w dniach 2-6. stycznia odbył się II Światowy Festiwal Morsowania, który wzbudził zainteresowanie środowiska morsowego. W ramach imprezy odbyła się próba bicia rekordu guinnessa w ilości osób kąpiących się z zimnej wodzie. W spienionych falach Bałtyku zanurzyło się ok. 1800 osób, a uznany rekord Guinnessa to 1354 morsów, którzy spełnili wymogi i tym samym Kołobrzeg stał się światową stolicą morsowania i na zawsze przeszedł do historii Księgi Guinnessa. Festiwal swoją obecnością uświetnił Wim Hof – człowiek lodu, osoba która ma na swoim koncie 21 rożnych rekordów guinnessa związanych z odpornością na zimno i zimnymi kąpielami. W odniesieniu do I Festiwalu frekwencja na II była prawie trzykrotnie większa, co niewątpliwie podniosło rangę imprezy.
  • W ramach III Światowego Festiwalu Morsowania, który odbył się 2-6.01.2015 r.  ponownie podjęto próbę pobicia rekordu Guinnessa w dyscyplinie indywidualnej czyli przebywanie w kapsule wypełnionej lodem. Próby podjął się Zbyszek Falkowski, mors z Podlasia – widowisko było transmitowane na żywo przez ogólnopolską telewizję informacyjną. Próba zakończyła się sukcesem i ustanowiono kolejny rekord Guinnessa w Kołobrzegu z czasem 2 godziny i 8 minut przebywania w lodzie. Festiwal po raz kolejny odbił się szerokim echem wśród morsów.
  • IV Światowy Festiwal Morsowania odbył się w dniach 2-4.01.2016 r. który przyciągnął do Kołobrzegu ponad 1200 uczestników. Oprócz atrakcji sportowych, chrztu morsów na plaży, można było stać się dawcą szpiku w ramach akcji fundacji DKMS.
  • V Światowy Festiwal Morsowania odbył się w dniach 6-8.01.2017 r. po raz pierwszy na plaży centralnej przy kołobrzeskim molo. Pomysł był strzałem w dziesiątkę i przypadł do gustu uczestnikom imprezy, którzy przybyli do Kołobrzegu w liczbie ponad 1000 uczestników.
  • VI Światowy Festiwal Morsowania odbył się w dniach 12-14.01.2018 r. na plaży centralnej przy kołobrzeskim Molo. Oprócz wspaniałych atrakcji tj. pokaz mistrzów surfingu, ratownictwa wodnego, chrzest morsów w stylu morskim odbyły się również I Zimowe Mistrzostwa Polski Nordic Walking dla morsów, trasa przebiegała przez plaże oraz alejkami Parku Nadmorskiego, impreza świetnie wpisała się w klimat festiwalowy. Tym razem Kołobrzeg odwiedziło ok. 1000 uczestników.
  • VII Światowy Festiwal Morsowania odbył się w dniach 4-6.01.2019 r.. na plaży centralnej przy kołobrzeskim Molo. Oprócz wspaniałych atrakcji tj. pokaz mistrzów surfingu, ratownictwa wodnego, chrzest morsów w stylu morskim odbyły się również II Zimowe Mistrzostwa Polski Nordic Walking dla morsów, trasa przebiegała przez plaże oraz alejkami Parku Nadmorskiego, nie zabrakło występów znanych DJ, wspaniałych lokalnych specjałów rybnych oraz pokazu laserowego. Podczas finałowej kąpieli w spienionych falach Bałtyku zanurzyło się ok. 1200 morsów z Polski, Europy i różnych części świata.

Podczas trwania festiwali odbyły się wielkie Bale Morsów w Kołobrzeskiej Hali Milenium, każdy skupił ponad 700 uczestników, co spowodowało, iż były to jedne z największych imprez o takim charakterze w historii Hali Milenium. W trakcie każdego Balu wręczano statuetki Bursztynowego Morsika dla osób i klubów, które w sposób szczególny przyczyniły się do organizacji i propagowania Światowych Festiwali Morsowania w Kołobrzegu.

Przez wszystkie dotychczasowe Festiwale przewinęło się ponad 12000  uczestników, którzy odwiedzili Kołobrzeg, podczas okresu zimowego, poznali jego uroki, atrakcje, walory zdrowotne i lecznicze oraz zaobserwowali jak pięknie rozwija się nasze miasto. Taka ilość gości w okresie zimy niewątpliwie wpłynęła na frekwencję turystów podczas sezonu letniego. Celem nadrzędnym cyklu festiwali było stworzenie i wykreowanie nowego produktu turystycznego w Kołobrzegu czyli Morsowania. Poprzez organizację dotychczasowych festiwali cel został zrealizowany.

Światowy Festiwal Morsowania w Kołobrzegu na stałe wpisał się w kalendarz imprez w środowisku morsów i stał się ważnym wydarzeniem o takim charakterze, wśród pasjonatów zimowych kąpiel.  Charakter i klimat imprezy wspaniale wpisuje się w turystyczno – rekreacyjną stronę promocji miasta i zasługuje na wpisanie do stałego kalendarza imprez organizowanych przez władze Miasta Kołobrzeg.
[slide-anything id=”2045″]

Na Festiwal zjadą morsy z całej Polski. Czy popularność tego wydarzenia sprawia, że już niedługo o Kołobrzegu będziemy mogli mówić jako stolicy polskiego morsowania?

Impreza z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i jest to dla nas organizatorów budujące, tym bardziej że realizujemy tak duże przedsięwzięcie społecznie dzięki zaangażowaniu członków klubu i to chyba najbardziej doceniają nasi uczestnicy, dzięki temu panuje u nas miła rodzinna morsowa atmosfera. Jest jeszcze jedna wymierna korzyść z Festiwali , które odbyły się dotychczas, a mianowicie,w ramach czterech festiwali odbył się cykl konferencji naukowych poświęcony tematyce morsowania. Na próbie 40 morsów przeprowadzono badania naukowe, poprzez pobieranie krwi w okresie sezonu morsowania. Próbki poddano szczegółowej analizie i na bazie wyników powstała pierwsza książka,  pt. „Wpływ Morsowania na Organizm Człowieka” napisana przez prof. Hannę Krauss i Ryszarda Woźniaka prezesa RSTU, która ukazała się nakładem 1500 sztuk. Celem nadrzędnym cyklu festiwali było stworzenie i wykreowanie nowego produktu turystycznego w Kołobrzegu czyli Morsowania. Poprzez organizację dotychczasowych festiwali cel został zrealizowany. W odniesieniu do Polskiej Stolicy Morsowania to niewątpliwie Kołobrzeg bardzo wyraźnie zaznaczył się na morsowej mapie wydarzeń i imprez promujących zimowe kąpiele i chciałbym aby taką stolicą rzeczywiście się stał, lecz im więcej tego typu wydarzeń i festiwali będzie się odbywać w różnych miejsca Polski i Europy tym więcej będziemy mieli okazji do spotkań i podtrzymywania przyjaźni jakie się wytworzyły w czasie 7 już edycji imprezy w Kołobrzegu.

Jak od strony organizacyjnej wygląda planowanie takiego wydarzenia?

Planowanie kolejnej edycji Festiwalu rozpoczyna się w następny dzień po zakończeniu obecnej staramy się korygować drobne błędy, słuchać uwag i sugestii uczestników.  Cały ciężar organizacji spoczywa na Zarządzie KKM, gdzie w 3 osoby dzielimy zadania i je realizujemy, oczywiście z pełnym wsparciem pozostałych członków klubu, którzy przed i  podczas imprezy czynnie uczestniczą w jej przygotowaniu. I tu chciałbym z góry im podziękować. Ponieważ to ludzie tworzą klimat każdego wydarzenia i sprawiają że inni, którzy w nim uczestniczą czują się dobrze, świetnie się bawią i aktywnie wypoczywają.

Kołobrzeski Klub Morsów to nie tylko Światowy Festiwal Morsowania w Kołobrzegu. W jakie akcje są Państwo jeszcze zaangażowani?

KKM oprócz organizacji corocznych festiwali w okresie sezonu morsowania od października do kwietnia uczestniczy w różnych imprezach o charakterze rekreacyjno sportowych przygotowywanych przez kluby z innych miast w Polsce (Koszalin, Białogard, Postomino, Darłowo, Stargard, Włocławek, Toruń, Bydgoszcz, Gdynia, Gdańsk, Szczecin, Świnoujście, Łeba, Wrocław, Hel) oraz poza granicami Kraju (Niemcy, Czechy, Dania, Szwecja). Ponadto KKM wspiera i bierze czynny udział w akcjach charytatywnych min, WOŚP, zbiórki publiczne dla potrzebujących, Kołobrzeski Dzień Niebieski (w ramach Światowego Tygodnia podnoszenia Świadomości o Autyźmie), akcja DKMS – pozyskiwanie dawców szpiku, zbiórka krwi poprzez Akcję MOTOSERCE organizowaną przez naszych przyjaciół z Klubu Motocyklowego Voyager FG. Wspieramy i uczestniczymy w biegach charytatywnych, regatach smoczych łodzi. Pomagamy potrzebującym uczestnicząc w zbiórkach odzieży, żywności dla rodzin potrzebujących.

VIII Światowy Festiwal Morsowania odbędzie się w dniach 3-5 stycznia 2020. Jak są plany na zbliżający się sezon?

W najbliższym sezonie morsowania który mam nadzieje rozpocznie się szybko planujemy jak co roku uczestniczyć w inauguracjach sezonu w innych zaprzyjaźnionych klubach, po raz kolejny wybrać  się w rejs do Szwecji na wspólne morsowanie, wspierać akcję zbiórki WOŚP, Dzień autyzmu, Jeszcze we wrześniu dokładnie 15 będziemy uczestniczyć w akcji Wybiegajmy dzieciom uśmiech – Lokomotywa uśmiechu  – akcja charytatywna zbiórki funduszy na rzecz Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci organizowana przez Mariusza Malca z klub Morsów Miedwianie ze Stargardu.

fot. Kołobrzeski Klub Morsów