Morsowanie – o czym musisz wiedzieć?

Do bycia morsem należy się dość dokładnie przygotować. Najlepiej przygodę z morsowaniem rozpocząć razem z innym – bardziej doświadczonymi morsami, którzy wiedzą już co i jak robić, aby nie zrobić sobie krzywdy. Morsowanie – o czym musisz wiedzieć?

Kto może zostać MORSEM?

Każdy. Kobieta, mężczyzna, chłopiec, dziewczynka, stary młody. Ani płeć, ani waga, czy figura nie ma tutaj specjalnego znaczenia. Oczywiście istnieją pewne przeciwwskazania, ale związane są one ze stanem zdrowia. Jeśli więc chodzi o osoby, które mają kłopoty z sercem, krążeniem, czy cierpią na jakąś inną przewlekła chorobę – przed pierwszym wejściem do wody, należy skonsultować się z lekarzem.

Pamiętaj o rozgrzewce!

Przed każdy wejściem należy pamiętać o rozgrzewce! Rozgrzewka, która rozgrzeje nasz organizm – ale go nie zmęczy. Najlepiej potruchtać ok. 20 minut przed wejściem, można też poskakać, porobić pajace itp. Aby organizm nie doznał szoku warto pamiętać o tym, że alkohol jest absolutne nie wskazany. Powinno się unikać klapek (nienaturalny sposób chodu w nich obciąża nadmiernie ścięgno podeszwowe i więzadła).

Zastanawiasz się dlaczego morsy nie pływają, tylko stoją w wodzie trzymając ręce w górze?

W zimnej wodzie łatwiej o wyziębienie podczas ruchu. Głowa i ręce to bardzo czułe punkty na naszym ciele. Jeśli zimno dotrze do okolic naszego nosa i ust, które stanowią receptory i pobudza układ współczulny i przywspółczulny, może to doprowadzić do zaburzeń pracy serca. Do tego zanurzenie rąk powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi.