Jak nie zrobić sobie krzywdy wchodząc do lodowatej wody?

Morsowanie niesie za sobą wiele korzyści, w szczególności tych zdrowotnych.  Amatorzy zimnej wody dostają coś więcej niż zdrowie. Większość z nich bowiem dzięki kąpielom w lodowatej wodzie ma dobry humor za  sprawą wydzielających się po kąpieli endorfin, które zwane są powszechnie „hormonem szczęścia”. Niestety często zdarza się tak, że nieumiejętne wchodzenie do wody może zakończyć się kłopotami ze zdrowiem.

Zanim wejdziesz do wody zapoznaj się z podstawowymi zasadami morsowania

Nieumiejętne morsowanie może zakończyć się poważnym przeziębieniem. Brak rozgrzewki przed wejściem do wody, przebywanie w lodowatej wodzie zbyt długo, czy nieodpowiednie ubiór po wyjściu z wody może zakończyć się przeziębieniem. Co prawda lekkie wychłodzenie organizmu  nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia, jednak kiedy przesadzimy z długością pobytu w zimnej wodzie możemy narazić się na poważniejsze konsekwencje. Pamiętajmy, że rozgrzewka i odpowiedni ubiór to podstawa przed wejściem do zimnej wody.

Po czym poznać że przesadziliśmy?

Jeżeli po 15 minutach nadal bolą nas palce stóp i mamy wrażenie, że jest nam strasznie zimno lub czujemy się tak, jakbyśmy byli przeziębieni – to znak, by następnym razem zachować się bardziej roztropnie.

Do zimna przyzwyczaj się stopniowo

Dla osoby nieprzystosowanej do niskich temperatur kąpiel w lodowatej wodzie może być bardzo niebezpieczna. W organizmie uruchamiają się procesy obronne takie  jak kurczenie i rozkurczanie mięśni, przyspiesza się również metabolizm. Jeśli mocno przesadzimy ze staniem w lodowatej wodzie może dość do hipotermii, czyli do takiego stanu, w którym organizm nie potrafi już odzyskać odpowiedniej temperatury.