Morsowanie – dlaczego jest takie popularne? Sprawdź jak powinno się przygotować? Na co musimy uważać?

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi decyduje się na kąpiel w lodowatej wodzie – morsowanie. Bardzo łatwo narazić swój organizm na różnego rodzaju infekcje, które mogą powrócić. Życie coraz szybszym tempie, brak odporności na stres i niewłaściwa dieta mogą spowodować, że nasz organizm jest osłabiony, bardziej podatny na zachorowania. Morsowanie nie wymaga dużego wysiłku, dodatkowych nakładów finansowych. Daje dość spektakularne efekty. Kolejnym argumentem dla niezdecydowanych jest fakt, że nie tylko działa profilaktycznie, ale hamuje proces starzenia.

 Co to jest morsowanie? Dlaczego jest takie zdrowe?

Jest to forma kąpieli w niskiej temperaturze, praktykowane jest w okresie jesienno-wiosennym. Niezależnie od wieku każdy może brać udział. Morsowanie ma dużo zalet. Przede wszystkim poprawia układ krążenia, wzmacnia system immunologiczny, ulepsza poprawienie skóry – pozbywa się nadmiaru cellulitu i co najważniejsze poprawia samopoczucie.

Jak zacząć morsować?

Nastawienie psychiczne to podstawa, pierwsze zetknięcie z zimną wodą mogą wywołać szok termiczny.

Zalecana jest przed rozpoczęciem tego procesu dość solidna rozgrzewka, trwająca przynajmniej 20 min. Następnie w szybki tempie należy się rozebrać i wejść do wody. Warto pamiętać, żeby unieść ręce do góry. Postarać się wejść do poziomu pach. Aby od razu nie zniechęcić się zalecamy wytrzymać w wodzie od kilku do kilkudziesięciu sekund. Po wyjściu z wody wycieramy się do sucha, a ubieranie obligatoryjnie zaczynamy od góry. Mamy do dyspozycji pięć minut, w czasie których nasz organizm nie odczuwa chłodu. Już po pierwszym razie odczujemy poprawę ogólnego samopoczucia i uwolnienie znacznej ilości endorfin, czyli hormonów szczęścia. Warto mieć przy sobie rozgrzewający napój.

 

 

Morsowanie, a przeziębienie

Ze względu na fakt, że większość przypadków lekkich przeziębień, kataru przechodzi po morsowaniu, jednak musimy monitorować swój stan zdrowia lub

w razie złego samopoczucia należy udać się do lekarza. Każdy organizm jest inny, inaczej reaguje na występujące zjawiska.

Morsowanie – Jakie są przeciwskazania?

 

Morsowanie jest dobrą profilaktyką, ale niestety nie dla wszystkich. Może wywołać odwrotną reakcję u osób chorujących na epilepsję, nadciśnienie tętnicze, problemy z sercem i krążeniem, boreliozę.

<h2>Morsowanie – jakie są negatywne skutki?<h2/>

Taki rodzaj uzdrawiania może przynieść nieprzyjemne skutki, dlatego bardzo ważne jest aby skonsultować to z lekarzem czy twój stan zdrowia pozwala na taka aktywność. Należy zwrócić szczególną uwagę w przypadku chorób kardiologicznych, ponieważ morsowanie może mieć negatywny wpływ.

Źrodło:

https://fizjomed.com.pl/morsowanie-czyli-sposob-na-hartowanie-organizmu/

https://www.swiat-kobiet.pl/morsowanie-negatywne-skutki/

https://uroda.abczdrowie.pl/morsowanie

https://www.medme.pl/artykuly/morsowanie-zalety-negatywne-skutki-jak-zaczac-morsowac,73179.html