Morsowanie a saunowanie – co trzeba wiedzieć o saunach?

Nie samą zimną wodą mors żyje. Wielu miłośników morsowania oprócz zanurzania się w zimnej wodzie chętnie spędza też czas w saunach. Czy saunowanie również wpływa pozytywnie na nasze zdrowie? Odpowiedź w tym artykule.

Kult wody i wpływ na nasze zdrowie

Od wieków uznaje się, że woda ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Już w starożytnej Grecji nakazywano regularnych kąpieli. U Słowian powstały saunowe rytuały, a u Arabów hammany. Jeśli jednak myślimy o saunach to pierwsza myśl wędruje do Finów, którzy z saunowania stworzyli prawdziwą filozofię i sposób życia.

Dlaczego warto saunować?

Wizyta w saunie to dla wielu z nas połączenie relaksu, zdrowia i przyjemności. Pod wpływem wysokiej temperatury rozszerzają się nasze naczynia skórne i mięśniowe. Okazuje się, że nawet o 40% zwiększa się minutowy przepływ krwi przez organizm, co w rezultacie prowadzi do zwiększenia ilości tlenu we wszystkich komórkach. W saunie przyśpiesza się nasza akcja serca i obniża się ciśnienie tętnicze krwi. Podczas ochładzania naczynia skórne i mięśniowe obkurczają się, a ciśnienie rośnie. Saunowanie składa się z faz schładzania i ogrzewania poddając nasze naczynia krwionośnie porządnemu wysiłkowi.

Podczas zażywania kąpieli w saunie dochodzi do wydzielenia się m.in. hormonu wzrostu i hormonów szczęścia. Taka mieszanka sprawia, że nasz nastrój poprawia się, siły witalne wzrastają, a nasz umysł zaczyna pracować sprawniej. Sauna pomaga się w pełni zrelaksować.

Ile trwa saunowanie?

Wizyta w saunie jest zdecydowanie dłuższa niż morsowanie w lodowatej wodzie. Uznaje się, że wizyta w saunie powinna trwać około 1,5 godziny z ok. 4 seansów trwających po kilka-kilkanaście minut. Pomiędzy wejściami można wziąć szybki zimny prysznic lub polać się wodą, natrzeć się śniegiem lub zanurzyć się w balii.

Przypominamy, że na koniec saunowania należy wziąć prysznic, odpocząć i napić się wody. Podczas takiego odpoczynku ciało wyrównuje temperaturę, stabilizuje tętno i ciśnienie.

Wizyta w saunie – krok po kroku

Saunowanie wielu z nas kojarzy się z nagością i golizną. Chodzi tu jednak o higienę i zdrowie. W Skandynawii nie do pomyślenia jest wizyta w saunie w np. stroju kąpielowym. Wszelkie materiały i okrycia przeszkadzają w poceniu się. Jak mówi menadżer Apartamentów Centrum Park Zielona Góra:

„Dla niektórych osób początkujących saunowanie wizyta nago w saunie bywa kłopotliwa. Warto więc posiadać ręcznik zakrywający ciało. Sauna dla gości odwiedzających nasz apartament to odrębny budynek, który pozwala w pełni zrelaksować się po ciężkim dniu. Dokładamy wszelkich starań, by wizyta u nas była przyjemnością, a możliwość skorzystania z sauny to idealne dopełnienie dnia. W saunie zmieści się kilka osób, a tuż po wyjściu można skorzystać z prysznica”

Czy morsy saunują? To już indywidualna sprawa. Jedno jest pewne, że istnieją dwie szkoły dbania o zdrowie i relaks. Są Ci, którzy idealnie odpoczywają w zimnej wodzie i są też Ci, którzy relaksują się w saunie. Bez względu na to jaką formę odpoczynku wybierzemy wszystkie zmierza ku jednemu – lepszemu zdrowiu i samopoczuciu.