Jak rozpocząć morsowanie?

Morsowania uczymy się…. Latem 

Nie ma reguły na to jak rozpocząć morsowanie. Kąpiele w zimnej – lodowatej widzie można zacząć w zasadzie w każdym wieku. Ważne, by w momencie wejścia do wody nie mieć ani gorączki ani nawet stanu podgorączkowego. To bowiem grozi bowiem tylko pogorszeniem stanu zdrowia. Kiedy najlepiej rozpocząć przygotowania do morsowania?

Jeśli przygotowujemy się do wejścia do lodowatej wody, warto zacząć „trenować” kilka miesięcy wcześniej. Latem woda tez jest chłodniejsza od tych np. w basenie. Pływając codziennie przyzwyczajamy nasz organizm do stopniowej zmiany temperatury wody na coraz niższą. Większość morsów zaczyna swoją przygodę z morsowaniem zimą – też można – ale wówczas narażamy swój organizm na większy szok.

Najczęściej sezon morsy rozpoczynają zwykle w październiku

 

Kąpiele muszą bezwzględnie odbywać się w miejscach bezpiecznych – czyli sprawdzonych. Nie może to być miejsce ani za płytkie ani za głębokie. Idealnie, aby kąpiel odbywała się w wodzie sięgającej nam do pasa. Morsy chętnie korzystają z kąpieli morskich lub kąpielisk, gdzie wyrąbują przerębel. 

Co należy zrobić po wyjściu z wody?

Koniecznie wycieramy się lub pobiegamy do czasu wyschnięcia. Po każdym wyjściu z wody należy się porządnie osuszyć, następnie ubrać, a jeśli nasz organizm będzie odczuwał taką potrzebę, to przeprowadzić ćwiczenia rozgrzewające. Po zanurzeniu warto napić się ciepłej herbaty – nigdy alkoholu. A po powrocie do domu można wziąć gorącą kąpiel.

Jak się kapać?

Szybko! Kąpiel w lodowatej wodzie powinna trwać tylko kilka minut od  3 do 5  –  w zależności od naszych indywidualnych predyspozycji . Kąpiel kończymy zanim zaczniemy odczuwać skutki przechłodzenia organizmu – to bowiem jest bardzo niebezpieczne. Pamiętaj – Im większa różnica pomiędzy powietrzem a wodą – temperatur, tym przyjemniejsza kąpiel.